פינוי בינוי – המדריך לשנת 2021

תמונה-באר-יעקב-ערוך-1024x734

 

אנחנו מאמינים שבשנים האחרונות, יצא לכם לא מעט לשמוע את המושג: פינוי בינוי או התחדשות עירונית. אז מה זה בדיוק? מה השלבים בדרך להשלמת פרויקט מסוג פינוי בינוי?
כל התשובות מחכות לכם במאמר הבא.

פינוי בינוי

מדובר על תהליך שבו יש הריסה של בניינים ישנים ובניית בניינים חדשים במקומם. אלו יהיו בניינים מחוזקים שיבנו על פי תקני בנייה עדכניים ומחמירים. מבחינת הדיירים המתגוררים בבניינים הישנים, אלו יפונו בהסכמתם למשכני מגורים חלופיים.

ביצוע תהליך פינוי בינוי

למעשה, התהליך כולו כפוך לתוכנית בניין עיר (תב"ע) וכל זאת בסמכות החלטה של ועדה מחוזית שמוסמכת לטיפול בעניינים אלה. על מנת להוציא את התהליך לפועל, המתחם הנבחר צריך להיות מוכרז לכזה המיועד לתהליך של פינוי בינוי וזאת בהתאם להחלטת המדינה. בשונה מתמ"א 38, שניתן להרוס ולבנות בניין בודד עם כמות דירות קטנה, בתהליך פינוי בינוי הדבר מתייחס למתחמים שלמים שמונים 24 יחידות דיור לפחות. אגב, כאן נציין שצריכה להיות הסכמה של 80 אחוז מבעלי דירות, על מנת להוציא פרויקט מסוג פינוי בינוי.

חוק פינוי בינוי

מטרת המדינה היא לעודד כמה שיותר פרויקטים של פינוי בינוי בירושלים, בתל אביב ובערים נוספות ברחבי הארץ. לשם כך, גם ניתנים זכויות בנייה והטבות מס ליזמים וקבלנים. העניין הוא שעל נמת לקדם את אותם הפרויקטים, נדרשת הסכמה של הדיירים. לשם כך, מלבד חוק פינוי בינוי, יש גם חוקים נוספים שאמונים על הסדרת פיצויים לדיירים המפונים מאותם בניינים ישנים. מעבר לכך, החוקים גם קובעים כיצד ואיך לטפל בדיירים שמסרבים להתפנות. אם בעבר, נדרשה הסכמה של 100 אחוז מהדיירים, כיום נדרשת הסכמה של 80 אחוז מהדיירים לביצוע הפרויקט. אגב, במידה ויש דיירים סרבנים, אז אפשר לתבוע אותם בעבור הנזקים. עוד קובעים החוקים, שהדיירים יפונו למשכנים אחרים וכל זאת במימון מלא של היזם שאחראי על הוצאת הפרויקט לפועל. בסיום הפרויקט, אותם דיירים יקבלו דירה חדשה, שתהיה גדולה יותר מהדירה הקודמת שלהם וגם בעלת שווי גבוה יותר. אגב, הדיירים יכולים לבחור גם בפיצוי כספי במקום דירה. הדבר כמובן נתון למשא ומתן ביניהם.

מי מוגדר כדייר סרבן?

דייר כזה הוא אחד שדורש פיצויים ודרישות לא הגיוניות וזאת בשונה משכניו הדיירים באותו הבניין או המתחם וכמו כן, כזה שסיבת הסירוב שלו להוצאת פרויקט הפינוי בינוי היא בלתי סבירה. על מנת לטפל בדייר כזה, ניתן לתבוע אותה ולגרום לו לשלם על הנזקים שיגרמו לדיירים וכמו כן ליזם וזאת בגלל ביטול הפרויקט או עיכובו.

איך מקדמים פרויקט פינוי בינוי?

התהליך מחולק למספר שלבים:

  1. 1. בחירת נציגות מטעם הדיירים ועורך דין שילווה אותם במסגרת התהליך.
  2. 2. חתימה על מסמכים המביעים נכונות לביצוע פרויקט פינוי בינוי.
  3. 3. בחירת יזם מתאים.
  4. 4. בחינת התמורה המוצעת על ידי היזם.
  5. 5. חתימה על הסכם פינוי בינוי.
  6. 6. פירוט התמורה.

7.הצגת ביטחונות מטעם היזם.

8.בדק ואחריות לדירות החדשות מטעם היזם.

  1. 9. הצגת אישור ביטוח קבלנים וביטוח לעבודות הפרויקט על ידי היזם.
  2. 10. דרישה לגילוי ושקיפות מלאה.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

עשוי לעניין אותך:

למה זה חשוב וכמה זה יעלה לכם

למה כדאי לבחור בבניה קלה?

אם תמיד חלמתם לבנות מבנה בצורה שקטה ונקייה, אתם צריכים להכיר את שיטת הבנייה הקלה. מדובר על שיטה שמשתמשת בחומרים קלים יחסית,

צגה ריהוט משרדי

צגה – ריהוט משרדי

חברת צגה ריהוט משרדי – מתמחה בריהוט משרדי מודרני ואיכותי. צגה חרטה על דגלה את המושג חדשנות בכל הנוגע לריהוט למשרד. מה