התחדשות עירונית מה זה בדיוק אומר ולמה זה כדאי

בדק בית לבניין תמ

בשנים האחרונות, אנחנו עדים לתופעה הנקראת התחדשות עירונית. מדובר על מתחם של בניינים או בניין בודד, להם נעשה תהליך של שיקום פיזי וחברתי. מי שיוזם את התהליך הוא רשות ציבורית או מקומית, הדיירים עצמם או יזם פרטי שמזהה פוטנציאל רווחי. אז מהם היתרונות בתהליך? ומהי בכלל המטרה העיקרית? המשיכו בקריאה ותגלו בעצמכם…

המטרה העיקרית של התהליך

כאשר בוחרים לבצע התחדשות עירונית לבניין או למספר בניינים, המטרה היא לחזק את המבנים אותם המבנים הישנים וכמו כן גם לחזק את העמידות שלהם מפני אסונות ונזקי טבע כמו רעידות אדמה למשל. כאשר יש פרויקט של התחדשות עירונית, גם הדיירים מרוויחים וגם הרשות המקומית ומדוע? כי בזכות הפרויקט, נוצרת סביבה מגורים שהינה חדשה, בטוחה והכי חשוב איכותית. כפי שהזכירו, אם הפרויקט מונע על ידי יזם פרטי, סביר להניח שאותו יזם, זיהה את הפרויקט כהזדמנות עסקית רווחית ומצוינת וזאת משום שהוא מקבל זכויות של בנייה בכל מיני ערים וכל זאת מבלי לרכוש קרקע או קרקעות.

הפרויקט שמשתלם לכולם

פרויקט של התחדשות עירונית תורם לא רק בחידוש הדירות הקיימות, אלא גם מסייע להגדיל משמעותית את היצע הדירות בכל מיני ערים בארץ. כפי שהוזכר לעיל, בזכות הצלחתו של הפרויקט, יש חיזוק וחידוש של כל התשתיות הפיזיות של הבניין או הבניינים. בהתאם לכך, גם יש שיפור בבטיחות של הדיירים המתגוררים במבנים האלה. בנוסף, אם יש אזורים בהם יש מבנים עם שלוש או ארבע קומות, כעת בזכות הפרויקט, אפשר לבנות לגובה ולהגדיל את יחידות הדיור.

תהליך התחדשות עירונית

לתהליך כזה יש מספר אופציות בהן, פינוי בינוי, תמ"א 38, חיזוק ותוספות תמ"א 38 והריסה ובנייה. כל האפשרויות האלה של תהליך התחדשות עירונית נועדו על מנת לייעל משמעותית את השימוש בקרקע והבחירה בהן יכולה לתרום לשיפור איכות החיים של המתגוררים במבנים האלה.

פינוי בינוי

אם מדברים על התחדשות עירונית, אחד מבין הכלים המרכזיים לצורך ביצוע הפרויקט הוא פינוי בינוי. בגדול, הורסים את המבנים שלא עומדים בכל מיני תקנים מקובלים ובמקומם בונים מבנים חדשים שהינם בטיחותיים ומשודרגים יותר. הדיירים מבחינתם זוכים בדירה חדשה ואילו הדירות החדשות שנוספו, נמכרות על מנת שיהיה אפשר לממן את הפרויקט כולו.

בינוי פינוי לעומת פינוי בינוי

ההבדל בין התהליכים הוא שכאשר מבוצע תהליך של בינוי פינוי, הדיירים נשארים במתחם. באותו המתחם, נבנים במקביל בניינים חדשים. כאשר הפרויקט מסתיים הדיירים יכולים למסור את הדירות שלהם ליזם ולקבל דירות במבנים החדשים. את הדירות הישנות, היזם יהרוס ובמקומן יבנה דירות חדשות.

תמ"א 38

במסגרת תכנית תמ"א 38 מוצעים שני מסלולים עיקריים, חיזוק ותוספות על בניינים קיימים או הריסה ובנייה מחדש. פרויקט כזה נועד על מנת לחזק מבנים שאינם עומדים בכל מיני תנאים, בהם תנאי סף הקשורים לרעידות אדמה.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

עשוי לעניין אותך:

התאמת קרמיקה לחדרי אמבטיה

בין אם הסגנון שלכם הוא כפרי יותר, או שמא בכלל אורבני טהור, יש צורך לדעת כיצד להתאים קרמיקה לאמבטיה. באותה הנשימה, גם