דירות למכירה

מה אחריות היזם בפרויקט תמא 38

פרויקט תמא 38 הוא אחד הפרויקטים הכי פופולריים שיש והוא מתבצע בפריסה ארצית. תכנית זו יכולה להיות מועילה מאוד בעיקר לשכונות ישנות יותר אך גם מי שזכאי לעבור את התהליך ויכול להרוויח ממנו לא תמיד יידע מה מגיע לו מצד היזם. המאמר הזה ישים סוך לכל התהיות והשאלות.

לספר לדיירים את כל שלבי התהליך

לרוב היזם הוא זה שייזום את התהליך כלומר הוא זה שיגיע אל הדיירים ויציע להם את התכנית שכמובן מיטיבה גם עמו, אם כי לעתים הדיירים הם אלו שיחפשו אותו באינטרנט. האמת היא שזה לא משנה מי פונה למי כי בסופו של דבר היזם חייב את אותם הדברים לדיירים. היזם חייב בראש ובראשונה להציג את עצמו בצורה אמינה שלא תסתיר את האמת לגביו וכמובן לספק להם באובייקטיביות על כל שלבי התהליך. חשוב לזכור כי לרוב האוכלוסיות שגרות בבניינים שרווחי לעבור בהם פרויקט תמא 38 יהיו מבוגרות מאוד ודי חלשות ולכן חשוב שהיזם לא יסתיר מהם שום פיסת מידע חשובה לתהליך.

מה ההבדל בין תמא 38 א' ל-ב'?

חשוב לזכור כי יש הבדל גדול מאוד בין פרויקט תמא 38 א' לבין תמא 38 ב'. תמא 38 א' היא תכנית של חיזוק מבנים בעוד תמא 38 ב' היא תכנית של פינוי בינוי. בשתי התכניות הללו היזם אחראי על הדיירים והוא צריך לספק להם מגורים תקינים וכיסוי של כל ההוצאות שכרוכות בו אם כי יש סכנה גדולה יותר בתכנית פינוי בינוי. בתכנית פינוי בינוי ליזם קל יותר להיעלם ולכן הדיירים צריכים להיזהר יותר ולעבוד עם יזמים מוכרים מנוסים בתכנית ספציפית זו. ההבדלים בין  החוזים יהיו מהותיים אך בכל מקרה הוא חייב לעמוד במילה שלו ולפצות אותם בכל דרך אפשרית במידה והיא לא תצא לפועל.

אחריות מלאה על כל נזק או הוצאה

בנוסף לחשיפה של כל הפרטים לגבי התהליך, היזם חייב להעניק אחריו תעל כל מה שקורה במהלך הבנייה. למשל, אם במהלך פרויקט תמא 38 יש צורך לנתק את המזגנים הוא חייב לדאוג שהם יפעלו בדרך אחרת או לכסות את עלויות התיקון שלהם במידה והם נפגעו. אם הרכוש המשותף של דיירי הבניין ניזוק הוא חייב לפצות אותם על כך בתיקון. אם החניה נהרסה או שיש צורך בתיקון תשתיות בעקבות פגיעה בבניין באזור בו לא היה צורך לגעת, גם אז היזם יהיה חייב להעניק אחריות וכן הלאה.

אחראי לממן לדיירים עורך דין שיבחרו

עוד דבר שיזם של פרויקט תמא 38 צריך לעשות הוא לממן לדיירים עורך דין. המימון של הדיירים צריך להיות אובייקטיבי כך שהדיירים יכולים לבחור איזה עורך דין שהם ירצו והוא יצטרך לממן את שכר הטרחה שלו, כמובן עד גבול מסוים. חשוב לזכור כי עורך דין תמא 38 חשוב מאוד ואמנם לא מדובר על כניסה לכלא אך ההסתבכות עם פרויקט תמא 38 יכולה להיות לא פחות קשה ומשמעותית בהשלכות שלה על איכות החיים. האחריות של עורך הדין עצומה וגם אם לדיירים יש יכולת כלכלית לממן אותו הם צריכים לקבל ממנו את מה שמגיע להם לפי החוזה שסוכם. רצוי שהדיירים יבחרו עו"ד משלהם.

אל תיקחו הכל כמובן מאליו

חשוב מאוד שלא תיקחו את האחריות של היזם כדבר מובן מאליו אלא לוודא זאת בחוזה ברור בכתב. חשוב לזכור כי יש לא מעט יזמים נוכלים שמחפשים דרך להתעשר בקלות על חשבון אנשים שלא מבינים עניין ולכן כל אדם שרוצה לעבור את הפרויקט חייב להכיר את הזכויות שלו.